Leczenie farmakologiczne rwy kulszowej

Jeśli przyczyną rwy kulszowej jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lekarz może zalecić stosowanie określonych leków. U wielu pacjentów właściwie dobrane leczenie farmakologiczne rwy kulszowej może doraźnie dać dobry efekt.
1. Leki dostępne bez recepty
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Leki z tej grupy mają udowodnioną skuteczność w leczeniu bólu w przebiegu chorób zwyrodnieniowych. Ich działanie polega na ograniczaniu stanu zapalnego, który jest nieodłącznym elementem choroby oraz na bezpośrednim efekcie przeciwbólowym. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów, niektóre bez recepty, takie jak ibuprofen. Można je stosować doustnie lub w czopkach. Stosowanie tych leków nie jest pozbawione działań niepożądanych, najczęstszym jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
- leki przeciwbólowe. Aspiryna, lek przeciwbólowy, który działa umiarkowanie przeciwzapalnie ma ograniczoną skuteczność. Podobnie efektywność paracetamolu, leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, ze względu na słaby efekt przeciwzapalny jest stosunkowo niewielka.
2. Ponadto lekarz może przepisać leki dostępne tylko na receptę, takie jak:
- leki rozluźniające mięśnie. Zwłaszcza u wybranych pacjentów z silnie wyrażonym, bolesnym przykurczem mięśni
- leki opioidowe, na przykład tramadol. Nie są one szeroko stosowane, chociaż u wybranych pacjentów mogą być skuteczne
- inne leki, np. antydepresanty (leki stosowane w leczeniu depresji) lub leki przeciwdrgawkowe mają udowodnioną skuteczność w skojarzeniu z innymi preparatami
W przypadku silnego bólu lekarz może zastosować leczenie półinwazyjne – tzw. iniekcje epiduralne (zobacz: Epiduralne iniekcje odcinka lędźwiowego). Polegają ona na wstrzykiwaniu sterydu przeciwzapalnego bezpośrednio do kanału kręgowego w okolice korzeni nerwowych. Tego typu leczenie daje efekt zniesienia na bólu na kilka tygodni-miesięcy, czasem dłużej. Niestety metoda ta nie zawsze jest skuteczna.
Pamiętaj, że leczenie farmakologiczne musi odbywać się pod ścisła kontrolą lekarza.