Ból stawu biodrowo-krzyżowego
Jedną z rzadkich przyczyn bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest zapalanie (przeciążenie) stawu biodrowo-krzyżowego. Stawy te łączą kość krzyżową z kościami biodrowymi i pełni rolę amortyzatorów. Ponieważ fizjologicznie działają na nie bardzo duże siły czasem może dochodzić do ich przeciążenia a w konsekwencji do reakcji zapalnej. Zasadniczym objawem jest się ból, który potrafi być bardzo uciążliwy. Zazwyczaj zlokalizowany jest w jednym z pośladków, czasem w obu i może promieniować wzdłuż tylnej powierzchni ud. Właściwe rozpoznanie zapalenia stawów biodrowo krzyżowych jest bardzo trudno i opiera się niemal wyłącznie na obrazie klinicznym oraz badaniu fizykalnym. Badania obrazowe, takie jak badanie rezonansu, rzadko jest pomocne. Jedną z metod leczniczych oraz, często, diagnostycznych jest iniekcja leku do stawu biodrowo-krzyżowego, potocznie nazywana blokadą stawu biodrowo krzyżowego.
Przypadek kliniczny
Pacjentka lat 62 od około tygodnia skarżyła się na bardzo nasilony ból w prawym pośladku. Ból praktycznie wcale nie ustępował po lekach przeciwzapalnych / przeciwbólowych. W badaniu fizykalnym w tzw. testach prowokacyjnych (test Gaenslena) wykazano przeciążenie prawego stawu biodrowo krzyżowego. Konsekwentnie, w wykonanym w trybie pilnym badaniu MRI wykazano obecność zmian zapalnych w tym samym stawie oraz obrzęk szpiku w przylegającej części kości biodrowej (obraz poniżej). Ze względu na bardzo nasilony ból, praktycznie uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie, podjęto decyzję o wykonaniu iniekcji dostawowej.
Procedura
Zabieg wykonano w szpitalu Vratislavia Medica w marcu 2022. W znieczuleniu miejscowym, na bloku operacyjnym, pod kontrolą aparatu rentgenowskiego zlokalizalizowano prawy staw biodrowo-krzyżowy (obraz poniżej). Następnie podano dostawowo 1 ml bupivacainy (lek miejscowo znieczulający) oraz 1 ml Diprophosu (długo działający lek steroidowy). Procedura trwała około 15 minut, według pacjentki nie była w żaden sposób bolesna. Ból ustąpił już kilka minut po zabiegu. Pełny efekt przeciwbólowy trwał około 3 tygodnie, po tym czasie powrócił w mniej więcej 25-30%.
Komentarz
Zapalenie / przeciążenie stawu biodrowego bywa dużym problemem klinicznym. Przede wszystkim objawy są mało swoiste i trudno jednocześnie wykazać staw jako źródło bólu, tym bardziej, że badania obrazowe najczęśniej nie pomagają. Samo leczenie również nie jest łatwe, brakuje uniwersalnych wytycznych. Blokada / iniekcja jest doskonałą opcją, jako procedura bezpieczna i całkowicie odwracalna. Jej wadą jest nieprzewidywalny czas efektu przeciwbólowego. Co prawda istnieją metody chirurgicznego usztywnienia stawów, jednak metody te są ciągle niedostatecznie zbadane klinicznie.