Rwa kulszowa: zestaw ćwiczeń
Rwa kulszowa to jeden z bardziej uciążliwych rodzajów bólu. Przy znacznym nasileniu potrafi uniemożliwić funkcjonowanie. Na szczęście nawet w przypadku bardzo znacznego bólu objawy mają tendencję do samoistnego ustępowania. Poniżej opisane są ćwiczenia, które mogą ułatwić powrót do zdrowia.
Po pierwsze konsultacja lekarska
Przeważnie rwa kulszowa jest spowodowana drażnieniem korzeni nerwowych w przebiegu łagodnej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, niemniej sporadycznie przyczyna może być znacznie poważniejsza. W razie stwierdzenia obecności jednego z tzw. objawów alarmowych należy niezwłocznie udać się do lekarza. Odpoczynek. Z reguły przez pierwsze 1-2 dni wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń jest utrudnione a nawet niemożliwe. W tym okresie zalecany jest odpoczynek, korzystne są zimne okłady w okolicy lędźwiowej. Na rysunku obok uwidoczniono przykładową pozycję relaksacyjną z zimnym okładem pod plecami. Okłady można stosować kilka razy dziennie przez 15-20 minut.
Ćwiczenia rozciągające
Zaprezentowane obok ćwiczenia rozciągające mogą przyspieszyć ustąpienie dolegliwości, zwłaszcza w przypadku, gdy dolegliwości bólowe nasilają się przy pochylaniu do przodu i podczas siedzenia. Ponadto ćwiczenia te bywają skuteczne w łagodzeniu objawów pojawiających się rano, po obudzeniu. Należy je wykonywać kilka razy dziennie, powoli, 10 do 15 powtórzeń. Nie należy ich przerywać, gdy nasilają ból pleców natomiast należy przerwać, gdy wywołują zwiększenie bólu promieniującego do nogi/nóg. Poza wzmacnianiem mięśni okolicy lędźwiowej ćwiczenia te mają na celu “wciśnięcie” krążka międzykręgowego, tak aby zminimalizować ucisk na korzenie nerwowe. W związku z tym ważne jest, aby przez cały czas utrzymywać wyprostowaną sylwetkę ciała, zwłaszcza podczas siedzenia i jazdy samochodem.
W miarę wykonywania ćwiczeń może nasilić się ból okolicy kręgosłupa. Jednoczesne ustępowanie bólu promieniującego do nogi lub pośladka to dobry objaw. Analogicznie jeśli ćwiczenia nasilają ból nogi należy je ograniczyć i ewentualnie zwiększać ich natężenie.
“Odblokowanie” kręgosłupa
Czasem zdarza się, że kręgosłup zostaje zablokowany w pozycji przechylonej na jedną stronę. Czasem pomocne jest wykonywanie ćwiczeń zamieszczonych poniżej. Stań bokiem ok. 60 cm od ściany zwracając się ku niej stroną, na którą przesunięty jest ciężar ciała (rysunek 5). Opierając się barkiem o ścianę powoli postaraj się dotknąć biodrem do ściany. Wykonaj ok. 10-15 powtórzeń kilka razy dziennie. Początkowo ćwiczenie może być niemożliwe do wykonania – jeśli ból promieniujący do kończyny dolnej lub pośladka nasila się, należy przerwać ćwiczenie.
Alternatywnie można spróbować znaleźć optymalną pozycję przechylając się nieco do przodu w trakcie wykonywania ćwiczenia. Należy pamiętać, że rwa kulszowa bardzo często ma charakter nawrotowy. U ponad 60% pacjentów w ciągu 1 roku dochodzi do nawrotu dolegliwości. Tylko zdrowy tryb życia oraz regularne uprawianie sportu może zminimalizować ryzyko nawrotu.
-
5. Odblokowanie kręgosłupa -
6. Dostosowanie pozycji