• dr Szczepański
  • prof. Miękisiak
  • Blog
  • Kontakt
Umów wizytę
  • dr Szczepański
  • prof. Miękisiak
  • Blog
  • Kontakt
Umów wizytę
  • dr Szczepański
  • prof. Miękisiak
  • Blog
  • Kontakt
  • dr Szczepański
  • prof. Miękisiak
  • Blog
  • Kontakt
Ból krzyżaKręgozmykLeczenie chirurgiczneUrazy kręgosłupa

Wertebroplastyka i kyfoplastyka

19 września, 2019 0 Comments by admin

Wertebroplastyka jest procedurą chirurgiczną, polegającą na wstrzyknięciu cementu do osłabionego trzonu kręgu, który uległ złamaniu. Jest to zabieg małoinwazyjny, wykonywany z cięcia skórnego długości zaledwie kilku milimetrów. Przy właściwej kwalifikacji pacjentów uzyskuje się znaczną redukcję bólu praktycznie natychmiast po zabiegu. Jednym z częstszych następstw osteoporozy jest złamanie patologiczne trzonu kręgu. Do złamania dochodzi na skutek osłabienia wytrzymałości mechanicznej kręgu, który poddawany działaniu znacznych sił ściskających zapada się. Ocenia się, że rocznie w Polsce schorzenie to dotyczy około 95000 osób. Następstwem złamań jest ból, nieprawidłowa sylwetka i trudności z wykonywaniem nawet najprostszych codziennych czynności. Przez lata poza zapobieganiem występowania osteoporozy niewiele można było zaproponować pacjentom. Dopiero od około 10 lat dostępne są pewne techniki operacyjne, pozwalające do pewnego stopnia odwrócić następstwa osłabienia kości kręgosłupa.

Wskazania

W odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa 80 procent siły przenoszone jest przez trzon, masywną część położoną z przodu kręgosłupa. U osób z osteoporozą dochodzi do osłabienia kości, dotyczy to zwłaszcza kręgosłupa. Zmieniony patologicznie trzon nie wytrzymuje obciążenia i zapada się, ponieważ tylna część kręgosłupa nie jest objęta procesem chorobowym kręgosłup pochyla się do przodu a złamany trzon ma kształt klina. Do złamania dochodzi nawet bez urazu, nawet podczas chodzenia. Klasycznie nagle pojawia się znaczny ból, z czasem może dojść do deformacji sylwetki ciała. Głównym wskazaniem do wykonania wertebroplastyki jest właśnie złamanie patologiczne w przebiegu osteoporozy. Metodę stosuje się w ostrej fazie, gdy złamanie jest świeże. Wertebroplastyka stosowana jest sporadycznie również do wzmacniania kości osłabionych nowotworem czy w ostrych urazach u osób z prawidłową gęstością kości.

Przeciwwskazania

Metoda jest względnie przeciwwskazana u osób z zaburzeniami krzepnięcia. Nie należy jest wykonywać, gdy trzon jest zbyt mocno zapadnięty – nie można wtedy bezpiecznie wprowadzić igły i podać cementu. W kwalifikacji do leczenia kluczowe znaczenie ma doświadczenie chirurga.

Rozwój techniki

Zanim wprowadzono wertebroplastykę nie było dobrych opcji dla pacjentów ze złamaniem osteoporotycznym. Wyniki leczenia chirurgicznego otwartymi technikami klasycznymi były złe, osteoporotyczne kości nie były w stanie utrzymać jakichkolwiek implantów. Dopiero techniki cementowe pozwoliły na małoinwazyjne odtworzenie i wzmocnienie kręgosłupa. Zasada działania polega na wprowadzeniu za pomocą długiej igły, pod kontrolą RTG, przez niewielkie nacięcie skóry igły bezpośrednio do trzonu kręgu. Cement podawany jest w formie płynnej, gęstnieje do dużej twardości w czasie około 15-20 minut. Gęstnieniu towarzyszy wydzielanie dużej ilości ciepła, lokalna temperatura dochodzi do ok. 60 st. C. Cement podawany pod ciśnieniem rozpływa się po całym trzonie wzmacniając go i stabilizując. Można wykonać zabieg praktycznie na dowolnej ilości kręgów, w trakcie jednej sesji lub następujących po sobie zabiegów.

Technika operacyjna

  • wertebroplastyka
    Wertebroplastyka. Za pomocą specjalnej igły (1) wprowadzany jest do trzonu kręgu cement (2)

Zabieg można wykonywać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, przez cały czas stosowany jest podgląd rentgenowski. Pacjent leży na brzuchu. Na każdy trzon wykonuje się dwa cięcia skórne długości 4-5 mm, do trzonu wprowadza się specjalne igły o średnicy 3-4 mm. Po upewnieniu się co do właściwego położenia igieł za pomocą RTG pod ciśnieniem wtłaczany jest cement. Następnie igły są wyjmowane, na cięcia skórne można założyć pojedynczy szew skórny. Cały zabieg trwa około 10-20 minut na każdy poziom.

Możliwe powikłania

Poważne powikłania wertebroplastyki są rzadkie, dotyczną mniej niż 5% pacjentów. Można je podzielić na swoiste tylko dla wertebroplastyki oraz ogólne, wspólne dla wszystkich zabiegów chirurgicznych oraz powikłania charakterystyczne dla wertebroplastyki: wyciek cementu. Ponieważ cement podawany jest pod dużym ciśnieniem, wyciek zdarza się często. Prawie zawsze wyciek jest całkowicie nieszkodliwy, za wyjątkiem sytuacji, gdy cement jest wtłoczony do kanału kręgowego, w którym biegnie rdzeń kręgowy oraz korzenie. Może wtedy dojść nawet do porażenia kończyn dolnych.Powkłania ogólne: wynikające ze znieczulenia ogólnego, obecnie bardzo rzadkie, zator tętnicy płucnej, powstający gdy dochodzi do zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych. O ile następstwa mogą być katastrofalne, ich częstość jest proporcjonalna do czasu trwania zabiegu: w przypadku wertebroplastyki zabieg jest bardzo krótki. Infekcja – każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem infekcji, w tym wypadku ryzyko jest stosunkowo niewielkie ze względu na małe cięcie skórne i krótki czas trwania operacji.

Po zabiegu

Pacjenci po zabiegu są monitorowani przez około 2-3 godziny. Jeśli zastosowano znieczulenie miejscowe, możliwe jest wstawanie z łóżka już po 4-6 godzinach i wypis ze szpitala w ten sam dzień. Po znieczuleniu ogólnym zaleca się wstawanie z łóżka na drugi dzień. U większości pacjentów ból znacząco zmniejsza się praktycznie natychmiast. Powrót do pełnej aktywności powinien trwać około 4 tygodnie, przez ten czas należy prowadzić oszczędzający tryb życia.

Kyfoplastyka

Kyfoplastyka również polega na wstrzyknięciu cementu do trzonu. Zasadnicza różnica w stosunku do wertebroplastyki polega na wykorzystaniu balonu, który pod bardzo dużym ciśnieniem podnosi złamany krąg przez podaniem cementu. W pewnym uproszczeniu balon działa jak podnośnik hydrauliczny. Możliwość podnoszenia złamanych troznów jest główną zaletą, ponadto poprzez przygotowanie loży do podania cementu zmniejsza się ryzyko wycieku cementu. Największą wadą metody jest cena, która jest nawet 4-5 krotnie wyższa niż w przypadku wertebroplastyki. 

OPINIA EKSPERTA

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Kloc
Ordynator Oddziału Neurochirurgii WSS w Gdańsku
“Wertebroplastyka i kyfoplastyka to dwie uznane techniki stosowane głównie w leczeniu złamań patologicznych w przebiegu osteoporozy. Chociaż w ostatnim okresie narosło sporo kontrowersji co do wyników leczenia, minimalnie inwazyjny charakter metod oraz brak sensownej alternatywy powoduje, że chirurdzy z całego świata coraz chętniej sięgają po te metody.”

ból kręgosłupa ból krzyża dyskopatia kręgoszczelina kręgozmyk leczenie chirurgiczne operacja kręgosłupa
Aboutprof. Grzegorz Miękisiak
dr hab. Grzegorz Miękisiak, prof. nadzw. specjalista neurochirurg Specjalistyczny Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu
Artroplastyka lędźwiowaArtroplastyka lędźwiowa18 września, 2019
RFA - ablacja prądem HF19 września, 2019RFA - ablacja prądem HF

Related Posts

Dyskopatia szyjnaLeczenie chirurgiczneRwa ramienna
Laminektomia szyjna
29 października, 2019 by admin
Ból krzyżaDyskopatiaRwa kulszowaStenoza lędźwiowa
Atlas rezonansu magnetycznego dla pacjentów
14 września, 2019 by admin

Ostatnie posty

  • Co wolno a czego nie należy robić po operacji kręgosłupa
  • Ból stawu biodrowo-krzyżowego
  • Operacje kręgosłupa po 80 r.ż. – czy to jest bezpieczne?
  • Leczenie rwy kulszowej za pomocą blokady nadtwardówkowej
  • Dalekoboczna wypuklina dysku

Kategorie

  • Ból krzyża
  • Ciekawe przypadki
  • Dyskopatia
  • Dyskopatia szyjna
  • Kręgozmyk
  • Leczenie
  • Leczenie chirurgiczne
  • Leczenie zachowawcze
  • Odcinek lędźwiowy
  • Profilaktyka
  • Rwa kulszowa
  • Rwa ramienna
  • Schorzenia
  • Skolioza
  • Stenoza lędźwiowa
  • Urazy kręgosłupa
  • Zdrowy kręgosłup
Tagi
anatomia anatomia kręgosłupa blokada boczne skrzywienie ból dolnego odcinka kręgosłupa ból karku ból krzyża ból kręgosłupa chromanie deformacja discektomia dyskopatia dyskopatia szyjna epiduralne iniekcje fizjoterapia fizykoterapia gorset guz Schmorla iniekcja korzonki kręgoszczelina kręgosłup kręgozmyk leczenie chirurgiczne leczenie farmakologiczne lumbago mielopatia mikrodiscektomia minimalnie inwazyjna chirurgia kręgosłupa operacja kręgosłupa paraplegia profilaktyka przepuklina kręgosłupa rehabilitacja rezonans rezonans magnetyczny rwa kulszowa rwa ramienna skolioza stabilizacja kręgosłupa stenoza lędźwiowa uraz kręgosłupa uraz rdzenia wypuklina kręgosłupa ćwiczenia

Kompleksowe badania i leczenie wszystkich chorób i urazów kręgosłupa u dorosłych.

Znany lekarz Miękisiak
Znany lekarz Szczepański

Copyright © 2022 CCK: Centrum Chirurgii Kręgosłupa. All Rights Reserved | Polityka prywatności

#integrio_button_63db9c64d1d45 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#integrio_button_63db9c64d1d45 .wgl_button_link:hover { color: rgba(0,138,203,1); }#integrio_button_63db9c64d1d45 .wgl_button_link { border-color: rgba(0,138,203,1); background-color: rgba(0,138,203,1); }#integrio_button_63db9c64d1d45 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(0,138,203,1); background-color: rgba(255,255,255,1); }#integrio_button_63db9c64d1d45.effect_3d .link_wrapper { color: rgba(0,138,203,1); }#integrio_button_63db9c64d4079 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#integrio_button_63db9c64d4079 .wgl_button_link:hover { color: rgba(0,138,203,1); }#integrio_button_63db9c64d4079 .wgl_button_link { border-color: rgba(0,138,203,1); background-color: rgba(0,138,203,1); }#integrio_button_63db9c64d4079 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(0,138,203,1); background-color: rgba(255,255,255,1); }#integrio_button_63db9c64d4079.effect_3d .link_wrapper { color: rgba(0,138,203,1); }#blog_module_63db9c64e04df.blog-posts .blog-post_title, #blog_module_63db9c64e04df.blog-posts .blog-post_title a { font-size:24px; line-height:36px; font-weight:700; }#blog_module_63db9c64e04df.blog-posts .blog-post_text { font-size:14px; line-height:24px; }
Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia, zapamiętując Twoje preferencje i powtarzając wizyty. Klikając „Akceptuj wszystko”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie. Możesz jednak odwiedzić „Ustawienia plików cookie”, aby wyrazić kontrolowaną zgodę.
Ustawienia plików cookieAkceptuj wszystko
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT