Sporty zimowe a urazy kręgosłupa

Aktywność fizyczna, zalecana przez cały rok dla prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa, niesie ze sobą zwiększone ryzyko obrażeń, szczególnie podczas uprawiania sportów zimowych. Nie oznacza to, że dla bezpieczeństwa należy zrezygnować z przyjemności związanych z ich uprawianiem.
Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest jedynie zdobycie nowych umiejętności czy olimpijskiego złota, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą zminimalizować ryzyko urazu. Amerykańskie Towarzystwo Kręgosłupowe (NASS – North American Spine Society) opublikował listę zaleceń, które mają zminimalizować ryzyko poważnego wypadku podczas uprawiania sportów zimowych.
Zminimalizowanie ryzyka obrażeń
Narciarstwo zjazdowe, snowboard, skutery śnieżne, hokej, łyżwiarstwo… Wszystkie te sporty są związane z dużymi prędkościami, niespodziewanymi przeszkodami i upadkami, co istotnie zwiększa ryzyko poważnego urazu. Najpoważniejsze urazy mogą wystąpić podczas upadku lub zderzenia z inną osobą. Szczególnie narażone są tutaj głowa, szyja i plecy, dlatego kask staje się nieodzownym elementem na współczesnych stokach narciarskich i jego używanie, nie tylko przez najmłodszych, jest w pełni uzasadnione. Kolejnym elementem równie istotnym dla bezpieczeństwa naszego kręgosłupa (niestety, nie tak popularnym jak kask) jest pancerz – potocznie zwany żółwiem – chroniący cały kręgosłup. Ponadto ryzyko obrażeń możemy minimalizować przez rozsądną jazdę, odpowiednią do naszych umiejętności. Bądźmy czujni i świadomi swojego otoczenia- obserwujmy i starajmy się przewidywać działania innych użytkowników stoku.
Trening
Każdego roku trzeba przygotować się do nadchodzącego sezonu zimowego. Trening mięśni grzbietu, brzucha, pośladków oraz kończyn dolnych zapewni nam odpowiednie przygotowanie ciała do wysiłku i zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas nieplanowanego zderzenia lub upadku. Wytrenowane mięśnie zapewniają również optymalne skoordynowanie ruchów, utrzymywanie balansu i stabilizację ciała.
Szkolenie
Rozpoczynając swoją przygodę ze sportami zimowymi warto skorzystać z pomocy instruktorów danej dyscypliny. Nauczą nas oni prawidłowej techniki jazdy, pomogą dobrać właściwy sprzęt, wytłumaczą jak upadać w bezpieczny sposób i przekażą nam wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa.
Rozgrzewka
Pamiętaj zawsze o przeprowadzeniu właściwej rozgrzewki. Ma ona na celu przygotowanie mięśni do wysiłku i zwiekszenie zakresu ruchomości w stawach kręgosłupa. Jeśli jesteś już po przebytym incydencie związanym z urazem czy obrażeniami kręgosłupa, warto podjąć dodatkowe działania zabezpieczające przed przystąpieniem do aktywności sportowej stosując środki przeciwbólowe czy przeciwzapalne (tj. ibuprofen czy paracetamol).
Uraz
Jeżeli doświadczyłeś upadku czy zderzenia podczas uprawiania sportów zimowych, delikatne rozciąganie, odpoczynek, podkładki rozgrzewające, okłady z lodu, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne pomogą uśmierzyć niewielki ból. Jeśli natomiast ból, który odczuwasz jest bardzo silny, towarzyszy mu osłabienie mięśniowe lub jakiekolwiek deficyty neurologiczne, natychmiast skontaktuj się z lekarzem zajmującym się leczeniem schorzeń kręgosłupa w celu właściwej oceny stanu Twojego zdrowia.
Aktywni zimą są zdrowsi
Jeżeli w sposób przemyślany, wg powyższych wskazówek, przygotujesz się do aktywności fizycznej zimą, Twój organizm nie zapadnie w zimowy sen, co z pewnością przyniesie wiele korzyści Twojemu zdrowiu. Zimowe słońce z pewnością dostarczy organizmowi niezbędne ilości witaminy D, mroźne powietrze i śnieżna powłoka znacznie ograniczają czynniki wywołujące alergie, ruch na mroźnym powietrzu pozwala w krótkim czasie zrzucić zbędne kilogramy, uprawianie sportów zimowych wymaga większego wysiłku, dlatego przybywa nam masy mięśniowej, podczas ćwiczeń fizycznych zimą serce zmuszone jest do intensywnej pracy, dzięki czemu poprawia się jego ukrwienie oraz reguluje ciśnienie tętnicze.