Przyczyny skoliozy
Przyczyny skoliozy mogą być różne, między innymi nieprawidłowy, wrodzony defekt kostny (na przykład z wykształceniem tylko połowy kręgu), zaawansowane zwyrodnienie kręgosłupa, nierówne napięcie mięśni przykręgosłupowych spowodowane porażeniem ale w większości przypadków przyczyna skoliozy faktycznie nie jest znana i jest wtedy określana jako skolioza idiopatyczna.
Chociaż istnieje wiele form skoliozy, możemy wyróżnić cztery najczęściej spotykane:
- Wrodzone skoliozy. Jest to stosunkowo rzadka postać związana z wrodzonymi wadami kręgosłupa. U pacjentów z wrodzoną skoliozą często rozwija się deformacja już po urodzeniu.
- Nerwowo-mięśniowe skoliozy. Mogą pojawić się ze względu na słabość mięśni kręgosłupa spowodowanych problemami neurologicznymi. Ta forma skoliozy jest szczególnie powszechna u chorych na dystrofię mięśniową lub porażenie mózgowe.
- Skoliozy zwyrodnieniowe. Skolioza może również rozwijać w późniejszym okresie życia, gdy zwyrodniałe stawy międzykręgowe i krążki powodują niestabilność kręgosłupa. Skolioza ta nazywana jest czasem skoliozą dorosłych.
- Skoliozy idiopatyczne. Zdecydowanie najczęstsza postać skoliozy, która rozwija się najczęściej u młodzieży w momencie skoku pokwitaniowego. Jej dokładna przyczyna nie została do tej pory odkryta, udowodniono jednak tło genetyczne.
Według obecnego stanu wiedzy i badań na temat skoliozy idiopatycznej, przyczyny skoliozy to nie są wszelkiego rodzaju aktywności sportowe, plecaki noszone na jednym ramieniu, płaskostopie, koślawe kolana, pozycja w której się śpi, różnice w długości kończyn dolnych, przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego.