Metoda Kinesio Taping

Metoda Kinesio Taping została opracowana na początku lat 80 w Japonii i polega na aplikacji specjalnego elastycznego plastra na określoną część ciała. Nalepiony plaster jest wyłącznie źródłem bodźców mechanicznych (nie jest nasączony żadnymi lekami) i w zależności od sposobu jego aplikacji przez terapeutę, ma różne oddziaływanie na pacjenta.
Plastry stosowane w tej metodzie mają rozciągliwość i grubość zbliżoną do skóry człowieka, są antyalergiczne, odporne na działanie wody i odpowiednio zaaplikowane utrzymują się na skórze około 10 dni. Elastyczność plastra w połączeniu z elastycznością skóry używana jest do unoszenia epidermy, co zwiększa przestrzeń w tkance podskórnej, gdzie ulokowane są wszystkie rodzaje receptorów, naczynia krwionośne oraz limfatyczne.
Gama zastosowania plastrów Kinesio Taping jest bardzo szeroka. Nalepiony plaster jest źródłem bodźców obieranych przez receptory rozmieszczone w skórze. Dzięki temu może działać przeciwbólowo, pomagać w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, normalizować napięcie mięśniowe i powięziowe oraz pełnić funkcję korygującą w zaburzonym rozkładzie napięcia mięśniowego przywracając prawidłowe funkcjonowanie łańcucha biomechanicznego.
Wskazania do stosowania Kinesio Tapingu:
- bóle mięśni
- bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego,lędźwiowego
- bóle pochodzenia dyskowego
- bóle stawów
- bóle głowy
- stany po skręceniach i zwichnięciach stawów
- korekcja wad postawy (np. Skolioza)
- podniesienie sprawności i wydolności a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu
- dysfunkcje spowodowane nieprawidłową pracą układu receptorowo – mięśniowo
- obrzęk limfatyczny
- blizny pooperacyjne
OPINIA EKSPERTA
“Pomimo sceptycyzmu wśród pacjentów co do stosowania metody Kinesiotaping, jest to skuteczne narzędzie wspomagające terapię zachowawczego leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa. Zaletą jednej aplikacji jest 24 godzinna ciągłość terapii przez 4-5 dni (możliwość wykonywania wszystkich czynności dnia codziennego włączając higienę), brak odczuć skórnych ze strony plastra, brak aktywnego czynnika farmakologicznego (plastry pełnią wyłącznie funkcję mechaniczną), brak przeciwwskazań stosowania u dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.“
mgr Krzysztof Korbel, ORTOPEDIS Wałbrzych