IDET – Elektroterapia śróddyskowa
Elektroterapia śróddyskowa (ang. IDET – intradiscal electrotherapy) jest małoinwazyjną metodą leczenia choroby zwyrodnieniowej krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym. Zalecana jest u pacjentów, u których doszło do niewielkiej wypukliny krążka międzykręgowego z następowym uciskiem na korzeń nerwowy.Zasada działania polega na wprowadzeniu do wnętrza dysku niewielkiej elektrody, która pod wpływem napięcia nagrzewa się powodując częściowe odparowanie wody i lokalne obkurczenie fragmentu jądra miażdżystego tak, aby odtworzyć prawidłowy kształtu krążka i usunąć źródło ucisku na korzeń. Metoda ta jest ciągle kontrowersyjna i charakteryzuje się dość dużym odsetkiem nawrotów dolegliwości. Podstawowe znaczenie ma właściwa kwalifikacja do leczenia – według niektórych autorów zaledwie 10% pacjentów może być leczonych tą metodą. Niektóre badania diagnostyczne, jak dyskografia, mogą ułatwić podjęcie decyzji o leczeniu za pomocą IDET.
Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa z reguły do 30 minut. Przez cienką igłę wprowadza się do krążka międzykręgowego elektrodę i po potwierdzeniu właściwego położenia za pomocą aparatu rentgenowskiego przykładane jest napięcie. Ślad na skórze po igle jest bardzo niewielki i znika po kilku dniach. Pomimo niewielkiej inwazyjności metoda obarczona jest pewnym ryzykiem powikłań.
Najpoważniejszym, i potencjalnie groźnym jest zapalenie krążka międzykręgowego. Aby temu zapobiec elektroda może być użyta tylko jeden raz. Inne powikłania, takie jak uszkodzenie korzenia nerwowego, zdarzają się niezwykle rzadko, zwłaszcza jeśli zabieg wykonywany jest przez doświadczonego operatora. Niektórzy autorzy sugerują możliwość wykonania IDET u pacjentów bez rwy kulszowej, skarżących się wyłącznie na dyskogenny (spowodowany chorobą dysku) ból dolnego odcinka kręgosłupa. Jednak nie ma na razie dowodów na skuteczność metody w tego typu schorzeniach. Reasumując IDET nie może być traktowany jako alternatywa dla leczenia operacyjnego a jedynie jako minimalnie inwazyjna próba leczenia, która może być skuteczne wyłącznie u niewielu, starannie dobranych pacjentów.