Chirurgia kręgosłupa w podeszłym wieku: stenoza lędźwiowa.
Stenoza lędźwiowa jest schorzeniem kręgosłupa, polegającym na “zarastaniu” kanału kręgowego. Główną przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa, czyli naturalny proces starzenia kręgosłupa. U niektórych osób z wiekiem dochodzi do przerastania więzadła żółtego, czyli naturalnej osłonki kanału kręgowego, która zaczyna wrastać do kanału kręgowego uciskając nerwy. Dodatkowym źródłem ucisku są często przerośnięte stawy międzykręgowe. Stenoza jest najczęstsza po 70. roku życia, pierwsze objawy to zazwyczaj drętwienie kończyn dolnych. Z czasem pojawia się tzw. chromanie, czyli konieczność odpoczynku po przejściu nawet niewielkiego odcinka. Dystans chromania podawany jest zazwyczaj w metrach, poniżej 200m objaw ten jest uciążliwy, poniżej 100m zazwyczaj konieczna jest operacja.
80-letnia pacjentka zgłosiła się do mnie około 2 miesiące temu z powodu chromania neurogennego na odcinku <10m. Tłumacząc na język polski po przejściu kilku kroków musiała się zatrzymać i odpocząć, najlepiej usiąść. W badaniu MRI (obraz powyżej) wykazano całkowite zamknięcie kanału kręgowego na poziomie L3/4. Diagnoza: stenoza lędźwiowa. Ze względu na praktycznie brak możliwości poruszania się pacjentka została zakwalifikowana do operacji laminotomii, czyli wycięciu fragmentu łuku kręgu z obustronnym usunięciem więzadła żółtego. Ten rodzaj operacji zalicza się do grupy zabiegów tzw. minimalnie inwazyjnych. Zabieg przeprowadzany jest z wykorzystaniem mikroskopu, cięcie skórne jest niewielkie (ok. 3-4 cm), uszkodzenie mięśni minimalne a utrata krwi praktycznie zerowa. Pacjenci zazwyczaj pionizowani są kilka godzin po operacji. Zabiegi minimalnie inwazyjne pozwalają bezpiecznie leczyć również pacjentów w wieku bardzo podeszłym.
Pacjentka została zoperowana przeze mnie w szpitalu Vratislavia Medica we Wrocławiu. Operacja trwała 45 minut. Pionizowana była tego samego dnia, opuściła szpital w 24 godziny po operacji. Od razu po operacji widoczna była diametralna poprawa sylwetki: po zabiegu pacjentka była w stanie wreszcie stanąć prosto, drętwienie nóg odczuwane w pozycji stojącej zniknęło. Chromanie neurogenne, czyli główna dolegliwość, zniknęło niemal całkowicie po około dwóch tygodniach.
Reasumując podeszły wiek nie jest już przeszkodą w nowoczesnej chirurgii kręgosłupa, ale pod pewnymi warunkami: operacja musi być minimalnie inwazyjna i, przede wszystkim, precyzyjnie dopasowana do schorzenia powodującego dolegliwości. Stenoza lędźwiowa jest schorzeniem o doskonałym rokowaniu.